CUI Inc. ETSA240170UD-P5P-SZ
Part No.:
ETSA240170UD-P5P-SZ
Datasheet:
ETSA240170UD-P5P-SZ.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Shipping
ETSA240170UD-P5P-SZ Specifications
Series:
ETSA-UD (40W)
Packaging:
Bulk
Region Utilized:
International
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.7A
Power (Watts):
40 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
72" (1.83m)
Size / Dimension:
2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)