CUI Inc. ETSA240050UD-P5P-SZ
Part No.:
ETSA240050UD-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ETSA240050UD-P5P-SZ.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W
Shipping
ETSA240050UD-P5P-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
ETSA-UD (12W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
72" (1.83m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
2.95" L x 1.87" W x 1.08" H (75.0mm x 47.5mm x 27.3mm)