CUI Inc. ETSA1609380U-P51-WP
Part No.:
ETSA1609380U-P51-WP
Datasheet:
ETSA1609380U-P51-WP.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 150W
Shipping
ETSA1609380U-P51-WP Specifications
Series:
ETSA-U (150W)
Packaging:
Bulk
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
16V
Current - Output (Max):
9.38A
Power (Watts):
150 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)