CUI Inc. ETSA120150UC-P5P-SZ
Part No.:
ETSA120150UC-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ETSA120150UC-P5P-SZ.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Shipping
ETSA120150UC-P5P-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
ETSA-U (18W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
60.2" (1.53m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm)