TE Connectivity Laird ETRA1440
Part No.:
ETRA1440
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ETRA1440.pdf
Description:
RF ANT 146MHZ DOME NMO BASE MT
Shipping
ETRA1440 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Phantom Elite®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
146MHz
Frequency Range:
144MHz ~ 148MHz
Antenna Type:
Dome
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
0dB
Power - Max:
Features:
Termination:
NMO
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Base Mount
Height (Max):
2.375" (60.32mm)