Panasonic Electronic Components ETPS220MUD
Part No.:
ETPS220MUD
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ETPS220MUD.pdf
Description:
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Shipping
ETPS220MUD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
POSCAP™ TPS
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)