CUI Inc. ETMA120750UC-P51-WP
Part No.:
ETMA120750UC-P51-WP
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ETMA120750UC-P51-WP.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Shipping
ETMA120750UC-P51-WP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
ETMA-U (110W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
7.5A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
41.34" (1.05m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.69" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)