CUI Inc. ETMA1202083UC-P68-WP
Part No.:
ETMA1202083UC-P68-WP
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ETMA1202083UC-P68-WP.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 250W
Shipping
ETMA1202083UC-P68-WP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
ETMA (250W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
20.83A
Power (Watts):
250 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
31.5" (0.8m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
7.42" L x 4.11" W x 2.36" H (188.5mm x 104.5mm x 60.0mm)