KEMET ESU106M400AH4EA
Part No.:
ESU106M400AH4EA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESU106M400AH4EA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 105C
Shipping
ESU106M400AH4EA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESU
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
180 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)