KEMET EST228M050AN2AA
Part No.:
EST228M050AN2AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EST228M050AN2AA.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Shipping
EST228M050AN2AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
EST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.68 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)