KEMET ESS476M025AE2KA
Part No.:
ESS476M025AE2KA
Datasheet:
ESS476M025AE2KA.pdf
Shipping
ESS476M025AE2KA Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
118.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)