KEMET ESS225M050AB2EA
Part No.:
ESS225M050AB2EA
Datasheet:
ESS225M050AB2EA.pdf
Shipping
ESS225M050AB2EA Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
28.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)