KEMET ESS106M050AC2AA
Part No.:
ESS106M050AC2AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESS106M050AC2AA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 105C
Shipping
ESS106M050AC2AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
67.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)