ERP Power, LLC ESS015W-0300-42
Part No.:
ESS015W-0300-42
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
ESS015W-0300-42.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 300MA
Shipping
ESS015W-0300-42 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
ESS (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
28 ~ 42V
Current - Output (Max):
300mA
Power (Watts):
13 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog, ELV, Triac
Features:
OCP, OTP, SCP
Ratings:
IP64
Operating Temperature:
Efficiency:
87%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)