Chemi-Con ESMR451VSN181MP35S
Part No.:
ESMR451VSN181MP35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESMR451VSN181MP35S.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
ESMR451VSN181MP35S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
SMR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.1307 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.476" (37.50mm)