KEMET ESL476M035AC3AA
Part No.:
ESL476M035AC3AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESL476M035AC3AA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 105C
Shipping
ESL476M035AC3AA Specifications
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESL
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
230mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
172.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
345 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)