KEMET ESL277M100AM5AA
Part No.:
ESL277M100AM5AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESL277M100AM5AA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 105C
Shipping
ESL277M100AM5AA Specifications
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
64mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.65 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)