KEMET ESK477M063AL3AA
Part No.:
ESK477M063AL3AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESK477M063AL3AA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 85C
Shipping
ESK477M063AL3AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
755 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
906 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)