KEMET ESK225M100AC3FA
Part No.:
ESK225M100AC3FA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESK225M100AC3FA.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Shipping
ESK225M100AC3FA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESK
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
45 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)