KEMET ESH686M400AN5AA
Part No.:
ESH686M400AN5AA
Datasheet:
ESH686M400AN5AA.pdf
Shipping
ESH686M400AN5AA Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
624 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)