KEMET ESH227M025AG3EA
Part No.:
ESH227M025AG3EA
Datasheet:
ESH227M025AG3EA.pdf
Shipping
ESH227M025AG3EA Specifications
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
360 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)