KEMET ESH107M250AM7AA
Part No.:
ESH107M250AM7AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESH107M250AM7AA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 105C
Shipping
ESH107M250AM7AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
608 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)