Panasonic Electronic Components ESE-13V01C
Part No.:
ESE-13V01C
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
ESE-13V01C.pdf
Description:
SWITCH DETECTOR SPST-NO 0.01A 5V
Shipping
ESE-13V01C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ESE13
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
5 V
Actuator Type:
Angled Toggle (Detector)
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination Style:
SMD (SMT) Tab
Ingress Protection:
Features:
Operating Force:
30gf
Release Force:
Operating Position:
15°
Pretravel:
15°
Differential Travel:
Overtravel:
60°
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C