KEMET ESE107M035AE3EA
Part No.:
ESE107M035AE3EA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ESE107M035AE3EA.pdf
Description:
CAP ALUM RAD 105C
Shipping
ESE107M035AE3EA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ESE
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
187.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)