Panasonic Electronic Components ERZ-V14D241
Part No.:
ERZ-V14D241
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Varistors, MOVs
Package:
Disc 15.5mm
Datasheet:
ERZ-V14D241.pdf
Description:
VARISTOR 240V 6KA DISC 15.5MM
Shipping
ERZ-V14D241 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package / Case:
Disc 15.5mm
Series:
ZNR®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
150 V
Maximum DC Volts:
200 V
Varistor Voltage (Min):
216 V
Varistor Voltage (Typ):
240 V
Varistor Voltage (Max):
264 V
Current - Surge:
6 kA
Energy:
84J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
700 pF @ 1 kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)