Jauch Quartz ER26500J-T C
Part No.:
ER26500J-T C
Manufacturer:
Jauch Quartz
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
ER26500J-T C.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3.6V C
Shipping
ER26500J-T C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Jauch Quartz
Series:
Li-SOCl2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:
C
Voltage - Rated:
3.6 V
Capacity:
8.5Ah
Size / Dimension:
1.03" Dia x 1.97" H (26.2mm x 50.0mm)