Jauch Quartz ER17505J-T A
Part No.:
ER17505J-T A
Manufacturer:
Jauch Quartz
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
ER17505J-T A.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3.6V A
Shipping
ER17505J-T A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Jauch Quartz
Series:
Li-SOCl2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:
A
Voltage - Rated:
3.6 V
Capacity:
3.6Ah
Size / Dimension:
0.69" Dia x 2.01" H (17.5mm x 51.0mm)