Jauch Quartz ER14505J-T AA
Part No.:
ER14505J-T AA
Manufacturer:
Jauch Quartz
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
ER14505J-T AA.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3.6V AA
Shipping
ER14505J-T AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Jauch Quartz
Series:
Li-SOCl2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:
AA
Voltage - Rated:
3.6 V
Capacity:
2.6Ah
Size / Dimension:
0.57" Dia x 1.99" H (14.5mm x 50.5mm)