Jauch Quartz ER14335J-P 2/3AA
Part No.:
ER14335J-P 2/3AA
Manufacturer:
Jauch Quartz
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
ER14335J-P 2/3AA.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3.6V 2/3 AA
Shipping
ER14335J-P 2/3AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Jauch Quartz
Series:
Li-SOCl2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:
2/3AA
Voltage - Rated:
3.6 V
Capacity:
1.65Ah
Size / Dimension:
0.57" Dia x 1.32" H (14.5mm x 33.5mm)