CUI Inc. EPSA120050UW-P5P-SZ
Part No.:
EPSA120050UW-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
EPSA120050UW-P5P-SZ.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Shipping
EPSA120050UW-P5P-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
EPSA (6W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
60.2" (1.53m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.35" L x 1.05" W x 1.82" H (59.8mm x 26.6mm x 46.1mm)