MEAN WELL USA Inc. EPS-65-12-C
Part No.:
EPS-65-12-C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
EPS-65-12-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Shipping
EPS-65-12-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
EPS-65 (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5.42 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
65W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)