CUI Inc. EPS150040-P6RP
Part No.:
EPS150040-P6RP
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
EPS150040-P6RP.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W
Shipping
EPS150040-P6RP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
EPS (6W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
100 ~ 132 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
400mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
72" (1.83m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.45" L x 1.06" W x 1.65" H (62.3mm x 26.8mm x 42.0mm)