MEAN WELL USA Inc. EPP-400-27
Part No.:
EPP-400-27
Datasheet:
EPP-400-27.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 251W
Shipping
EPP-400-27 Specifications
Series:
EPP-400 (400W)
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
27V
Current - Output 1:
9.3 A
Power (Watts):
251W (402W Forced Air)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.0mm)