MEAN WELL USA Inc. EPP-200-12
Part No.:
EPP-200-12
Datasheet:
EPP-200-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 140W
Shipping
EPP-200-12 Specifications
Series:
EPP-200 (200W)
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output 1:
11.7 A
Power (Watts):
140W (200W Forced Air)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)