Astrodyne TDI EPM30-150-BC-0F0
Part No.:
EPM30-150-BC-0F0
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
EPM30-150-BC-0F0.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Shipping
EPM30-150-BC-0F0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
EPM30 (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
30W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.77" L x 2.16" W x 1.00" H (95.8mm x 54.9mm x 25.4mm)