CUI Inc. EPA120100-P5-SZ
Part No.:
EPA120100-P5-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC AC Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
EPA120100-P5-SZ.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADAPTER 12VAC 1A
Shipping
EPA120100-P5-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
EPA
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
12VAC
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level IV
Operating Temperature:
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension:
1.93" L x 2.31" W x 3.21" H (49.1mm x 58.7mm x 81.6mm)