CUI Inc. EPA120050-S/T-SZ
Part No.:
EPA120050-S/T-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC AC Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
EPA120050-S/T-SZ.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 12VAC 500MA
Shipping
EPA120050-S/T-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
EPA
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
12VAC
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level IV
Operating Temperature:
Output Connector:
Stripped, Tinned Wire Leads
Size / Dimension:
1.65" L x 2.01" W x 2.47" H (42.0mm x 51.0mm x 62.7mm)