OmniOn Power™ EP3000AC48IN
Part No.:
EP3000AC48IN
Manufacturer:
OmniOn Power™
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
EP3000AC48IN.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 52V 3000W
Shipping
EP3000AC48IN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
OmniOn Power™
Series:
Resilient 3000 (3000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 290 VAC
Voltage - Output 1:
52V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
62.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
3000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
14.80" L x 3.30" W x 4.84" H (375.9mm x 83.8mm x 122.9mm)