Vishay Sprague EP1A192M125AZSS
Part No.:
EP1A192M125AZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
EP1A192M125AZSS.pdf
Description:
CAP TANT 1900UF 20% 125V RADIAL
Shipping
EP1A192M125AZSS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
EP1
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
125 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 1kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.445" L x 1.400" W (36.70mm x 35.56mm)
Height - Seated (Max):
0.312" (7.93mm)