MEAN WELL USA Inc. ENP-180-24
Part No.:
ENP-180-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ENP-180-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 27.6V 179W
Shipping
ENP-180-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ENP-180 (180W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
27.6V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
179W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Benchtop
Size / Dimension:
7.56" L x 7.01" W x 1.79" H (192.0mm x 178.0mm x 45.5mm)