MEAN WELL USA Inc. ENC-120-12
Part No.:
ENC-120-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
ENC-120-12.pdf
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 12V 8A
Shipping
ENC-120-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ENC-120
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Desktop
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
12V
Charge Current - Max:
8A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC
Power - Max:
115W
Size / Dimension:
7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)