CUI Inc. EMSA120050-P6P-SZ
Part No.:
EMSA120050-P6P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
EMSA120050-P6P-SZ.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Shipping
EMSA120050-P6P-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
EMSA (6W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
60.2" (1.53m)
Input Connector:
Multi-Blade (Included)
Features:
Size / Dimension:
2.44" L x 1.59" W x 1.18" H (62.0mm x 40.5mm x 30.0mm)