CUI Inc. EMSA050300-P12P-SZ
Part No.:
EMSA050300-P12P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
EMSA050300-P12P-SZ.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Shipping
EMSA050300-P12P-SZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
EMSA (18W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
60.2" (1.53m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)