Taiyo Yuden EMK316B7106KL-TD
Part No.:
EMK316B7106KL-TD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
EMK316B7106KL-TD.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Shipping
EMK316B7106KL-TD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)