Delevan EMI0805R-300
Part No.:
EMI0805R-300
Manufacturer:
Delevan
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
EMI0805R-300.pdf
Description:
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Shipping
EMI0805R-300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delevan
Series:
EMI0805R
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
300 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
500mA
DC Resistance (DCR) (Max):
200mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)