XP Power EMH250PS18
Part No.:
EMH250PS18
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
EMH250PS18.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 250W
Shipping
EMH250PS18 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
EMH (250W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1:
18V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
14 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)