XP Power EMA212PS12
Part No.:
EMA212PS12
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
EMA212PS12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 212W
Shipping
EMA212PS12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
EMA212 (212W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm)