Pomona Electronics EM4702-12-0#
Part No.:
EM4702-12-0#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
EM4702-12-0#.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Shipping
EM4702-12-0# Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
4702
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Non Stackable
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single
2nd Connector:
Banana Socket (Jack), Single, Sheathed
Cable Length:
12.0" (304.80mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
5000VDC (5kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
15A