Pomona Electronics EM3782-24-3#
Part No.:
EM3782-24-3#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
EM3782-24-3#.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 24"
Shipping
EM3782-24-3# Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
Minigrabber® 3782
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Multi-Stacking, Front and Vertical
Configuration:
Banana to Grabber, Hook
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Mini Hook
Cable Length:
24.0" (609.60mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Orange
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
300VDC
Ratings:
Current Rating (Amps):
5A