Pomona Electronics EM3014-24-0#
Part No.:
EM3014-24-0#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
EM3014-24-0#.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Shipping
EM3014-24-0# Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
3014
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Multistacking Banana Plug, Front Stacking Miniature Banana
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Miniature Banana Plug, Single, Stackable
Cable Length:
24.0" (609.60mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
3000VDC (3kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
5A